Əslində, Aiki təlimi görmədiyimiz, eşitmədiyimiz və hiss edə bilmədiyimiz şeylərin incə səviyyədə qavrayışını gücləndirməyə yönəldilməlidir. Digər canlılardan fərqli olaraq insanlarda bu həssaslıqlar yatırılır. İncə qavrayış bizim əldə etdiyimiz ağıl və biliklərdən asılı deyil. Bu, həqiqət və harmoniya qanunlarına uyğun yaşayanlar üçün mümkündür. Biz nə qədər özümüz üçün, öz kefimiz üçün yaradıb hər şeyi ediriksə, bir o qədər də haqq yolundan yayınırıq. İnsandan fərqli olaraq digər canlılarda insanın doymadan istədiyi şıltaqlıqlar yoxdur. Təəssüf ki, onun ağlı və əldə etdiyi biliklər cəmiyyət və təbiət haqqında deyil, yalnız öz xeyirini düşünərək günah işlərə yönəlib. İnsan doyumsuz zənginləşmək üçün cəmiyyəti müxtəlif qida məhsulları ilə zəhərləyir, ona həyat verən təbiəti məhv edir. Heç anlamır ki, cəmiyyət və təbiət bunu ona bolluca qaytaracaq. Onun bütün bilik və düşüncələri fərqində olmadan şərə xidmət edir və onun və yaxınlarının ölümünün tezləşməsi gözlənilir.
Təhsili, sertifikatları, dərəcələri və həyatda əldə etdiyi nailiyyətlər onun başqaları üzərində böyüklüyünə dəlalət etmir. Bütün bu qazanclar onun həyatda keçdiyi yoldur. Bütün bunlar onun şəxsi işidir və cəmiyyət qarşısında nümayiş və ya tərif üçün deyil. Yalnız onun əməlləri və haqq yolu ilə getməsi ilə nümayiş etdirilən bilik və bacarığı cəmiyyət üçün parlaq örnək ola bilər. Onlar ancaq özlərinə dəstxət etdikləri və bu prinsiplərlə yaşadıqları salehlik biliklərini cəmiyyətə danışıb və bölüşə bilərlər. Əgər özümüzün tətbiq etmədiyimiz biliklərdən danışırıqsa, bu, özümüzün dadmadığımız bir şeyin dadından danışmaqla eynidir. Deyəcək bir şeyiniz varsa, təcrübə etdiyiniz şeylər haqqında danışın.
Həmçinin həyatda rastlaşdığınız tale təkliflərindəki vəziyyətləri dəyişməyə tələsməyin. Biz hər şeyin harmoniyanı pozmadan zamanın axını ilə axmasına imkan yaratmalıyıq. Bu günün taleyi keçmiş günlərdən, zamanlardan qazanılır. Nədən yemək bişiririksə, qabımıza gəlir və onu da yeyirik. Təbiətin harmoniyasını pozmaqla, digər canlıları məhv etməklə özümüzə və nəslimizin yaşadığı cəmiyyətə zərər vermiş oluruq. Ağıl insana ona görə verilmişdir ki, o, başqa canlılar üçün böyük qardaş olsun, hamı üçün təbiəti qorusun. Amma əgər ağıl təkəbbürliyə və tamahlara sövq edirsə, onda onun təbiəti hiss etmə duyğusu məhdudlaşır, hansı ki, digər canlılar buna malikdir. Amma əgər insan ağlını salehlik yoluna yönəltsəydi, təcrübələr və meditasiyalar vasitəsilə idraklarını gücləndirərək, hətta görünməyən canlıları belə hiss edə bilərdi. Heyvanlar ağılları ilə təbiət hadisələrini əvvəlcədən hiss edə bilirlər, lakin insanlar təbiətlə əlaqəni itirdikləri üçün bunu edə bilmirlər.
Materializm insanı psevdo biliyə (elmlərə) doğru aparıb, insanı özündən asılı vəziyyətə salıb. Əgər əvvəlki biliklər insana enerji səviyyəsində xəstəliyi toxunaraq və toxunmadan hiss etməyi öyrədirdisə, bu gün həkimlər elmin yaratdığı cihazlardan asılıdır. İndi cihazlar insanları idarə edir. Əgər əvvəllər məktəb təhsili olmadan kənd camaatı təbiəti izləyərək qarşıdan gələn və ya gözlənilən hadisələri anlayıb və hiss edə bilirdisə, bu gün “ağıllar” meteoroloji qurğulardan asılıdır. Əgər əvvəllər düşüncələri telepatik yönləndirən və qəbul edən biliklər öyrədirdilərsə, bu gün elm bizə əlaqə vasitələri (telefon, internet və s.) verib. Bu, böyüklüyünü və kiminsə üzərində üstünlüyünü göstərmək üçün Babil qülləsi tikməyə bənzəyir. Lakin təbiətdən uzaqlaşaraq, özümüzə güman edilən rahatlıq yaradaraq, deqradasiya oluruq, xəstələnirik və depressiyaya düşürük. Komfortda həyat sürətlə irəliləyir və həqiqətən yaşamağa vaxtımız olmur. Təəssüflər olsun ki, ruh və şüur barədə elm inkişaf etmir, baxmayaraq ki, bu, bəşəriyyətin düzgün yaşaması üçün ən vacibdir.
Düzgün yaşamaq təbiəti və başqalarını narahat etmədən sülh, şəfqət və sevgi içində olmaq deməkdir. Dəyərli vaxtınızı özünüzü düzgün inkişaf etdirməyə və əvəzolunmaz sağlamlığınızı qorumağa sərf etməlisiniz.
Ola bilsin ki, bu fikirlər sizin üçün haradasa təkrarlanıb və siz yeni heç nə eşitmədiniz. Axı biz yeni bir şey deyə bilmərik, çünki hər şey barədə artıq nə vaxtsa bir dəfə deyilib. Lakin təkrarlama kimin üçünsə yeni ola bilər və ya kimisə oyadar.

В действительности занятия Айки должны быть направлены на усиления восприятия того чего мы не видим, не слышим и не можем ощущать на тонком уровне. В отличии от других живых существ, у человека заглушены эти чувствительности . Тонкое восприятие не зависит от ума и знаний, которого мы обретаем. Это имеется у тех, кто живёт по законам истины и гармонии. Чем больше мы создаём и делаем всё для себя, для своего удовольствия, тем больше мы отклоняемся от пути истины. В отличие от человека, у других живых нет таких прихотей, который не насыщенно вожделен человек. К сожалению, его ум и обретённые знания направленны на греховные поступки, думая только о своём благе, а не об обществе и природе. Ради не утоляемого обогащения человек травит общество разными продуктами питания и губит природу, которая даёт ему жизнь. Даже не понимая того, что общество и природа ему это в достатке возвратит. Все его знания и мысли, не осознавая служит злу и от чего ожидается ускорение его гибели и близких ему людей.
Образование, сертификаты, степени и достижения в жизни ещё не является показателем его величия над другими. Все эти обретения всего лишь путь, который он проходил по жизни. Это все его личное, а не для показа или восхваления перед обществом. Только его знание и мастерство проявленный через его деяния и следования пути истины, могут быть показным примером для общества. Могут говорить и делиться обществом, лишь теми знаниями праведности, которых сделали своим почерком и живут по этим принципам. А если говорить о знаниях, которых сами не практикуют, то эта всё равно, что говорить о вкусе чего либо, которого сам не вкусил. Если есть, что говорить то говорите о тех вещах, которых практикуете.
Также не торопитесь менять ситуации в подношениях судьбы, с которыми сталкиваетесь в жизни. Надо пустить всё по течению времени, не нарушая гармонию. Судьба сегодняшнего дня обретается от прошлых дней и времени. Из чего готовим пищу, того черпаем и съедаем. Нарушая гармонию природы, уничтожая других живых, наносим тем вред самому и обществу, в котором живут наши потомки. Ум дано человеку, чтобы он был старшим братом для остальных живых существ, и оберегать природу для всех. Но если ум искушён тщеславием и алчностью, то у него ограничивается чувство восприятия природы, которое имеется у других живых существ. Но если бы человек направил бы свой ум на путь праведности, то смог бы путём практики и медитации, усиливая восприятия, ощущать даже невидимых живых. Животные со своим умом заранее могут ощущать природные явления, но человек это не может, от того что потерял связь с природой.
Материализм увел человека в сторону к псевдо знаниям (наукам), делая человека, зависим от себя. Если раньше знания учили человека чувствовать и ощущать болезнь на энергетическом уровне, то сегодня врачи зависят от приборов созданной наукой. Теперь приборы управляют людьми. Если раньше без школьного образования деревенские люди могли через природы понимать и ощущать предстоящее или ожидающие явления, то сегодня «умы» зависят от метеорологических приборов. Если раньше учили знаниям, направлять и получать мысли телепатически, то сегодня наука подарил нам связь (телефон, интернет и т.д.). Это как будто похоже на строительство вавилонской башни, чтобы показать своё величие и подобие верховенства над кем то. Но отдаляясь от природы, создавая себе якобы комфорт, мы деградируем, болея и впадая в депрессию. В комфорте жизнь течёт быстро и мы не успеваем жить по-настоящему. К великому сожалению наука о души и о сознании не развивается, хотя это является наиважнейшим для правильного существования человечества.
Правильно жить это означает быть в покое, в сострадании и в любви, не тревожа природу и других. Надо тратить своё ценное время на правильное развития себя и сохранения бесценного своего здоровья.
Может эти мысли, где то повторялась для вас и ничего нового вы не услышали. Ведь ничего и нового не сможем сказать, ибо обо всём уже говорили, когда то. Но повторение может быть новым для кого-то или пробудит кого-то.